NLP Nedir ?

NLP’nin açılımı, Neuro Linguistic Programming, yani sinir sistemimizi, iletişim kanallarımızı kullanarak programlamak anlamına gelen bir kelimenin kısaltmasıdır.

NLP’nin Neuro kısmı, bütün duygularımızı, düşüncelerimizi ve bunların bedenimiz üzerindeki etkilerini kapsamaktadır. Canımız sıkıldığı zaman başımız ağrır. Başımız ağrıdığında canımız sıkılır. Bütün bunlar, düşüncelerimizin bedenimiz ve sinir sistemimiz üzerindeki yansımalarından ibarettit. NLP ile, düşüncelerimizi ve duygularımızı yönetebiliriz. Bütün içsel süreçlerimiz için, uygulanabilecek bir NLP Tekniği bulunmaktadır.

NLP’nin Linguistic kısmı, içsel konuşmalarımızı, duyduklarımızı, dinlediklerimizi kapsayan iletişim alt yapısıdır denilebilir. Kendi içsel konuşmalarımız bazen bizi çıkmaza sokabilir. Uzun süre bir acı dolu durumu kendi kendimize tekrar ettiğimizde, bu durum var olan sorunu daha da büyütecektir. NLP’nin Linguistic kısmı, içsel konuşmalarımızı yeniden düzenlememizi sağlayacaktır.

Programming kısmı ise, bütün bu değişim süreçlerini, etkili ve kalıcı bir alışkanlık olarak bilinçaltımıza yerleştirme süreci kısmıdır. Bir şeyi bir kez yapmak ya da düşünmek, onu hayatımızı sonuna kadar yapacağımız anlamına gelmemektedir. Programlama kısmı, değişimi gelecekte de yaşamamızı sağlayacak olan alışkanlık kalıplarını oluşturmamızı sağlayacaktır.

NLP bir terapi yöntemi olarak düşünülmemelidir ve değildir. Ancak bir terapiden çok daha hızlı ve kalıcı olarak sorunları çözebilmektedir. NLP bir gelişim ve değişim modelidir. İnsanlara sağlıklı düşünmelerini, duygularını kontrol edebilmelerini ve bu değişimi kalıcı bir hale getirebilmelerini öğreten bir bilimsel metotdur.

Başvuru Formu