ISO Belgesi

ISO, yani Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu, 1947 yılında kurulmuş bir uluslararası standart oluşturma kuruluşudur. Iso organizasyonu bu tarihten itibaren ticari ve endüstriyel alanlarda çeşitli uluslararası standartlar oluşturmuş olan dünya çapında kabul görmüş, saygın bir kurumdur.

ISO Belgesi olarak tabir edilen belge de bu kurum tarafından oluşturulan standartları eksiksiz şekilde uygulayan kuruluşların belirtilen kalite standartlarını takip ettiklerinde almaya hak kazandıkları belgedir.

ISO organizasyonu, çeşitli sanayi, ticaret ve hizmet dallarında faaliyet gösteren firmalar için çok sayıda kalite standarları oluşturmuştur. Bu standartlara genel anlamda kalite yönetim sistemi denir. Bu bağlamda firmanın faaliyet gösterdiği alana göre çeşitli ISO kalite yönetim sistemleri mevcuttur. Bunlar arasında en yaygın olanlar ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001 ve ISO 22000 Kalite Yönetim Sistemleri sayılabilir.

ISO kendisini hükümetlere bağlı olmayan bir organizasyon olarak tanımlasa da pratikte hükümetlerle sıkı ilişkileri olan güçlü bir uluslararası merci halini almıştır.

Başvuru Formu