Kalite Sertifikası

Bir firmanın şirketin kurumun ISO 9001 belgesini gördüğümüz zaman bu firmanın ürettiği ürün veya hizmetin kaliteli olduğu anlamına gelmemelidir. Bunu biraz açmak gerekirse aslında kalitelidir fakat bizim kalite anlayışımıza ne kadar uymaktadır bunun için kalitenin tanımı yapmak gerekir.

Kalite ürün veya hizmetin müşteri şartları ile ne derecede uyuştuğunu gösterir. Yani müşteri ürünü veya hizmeti istediği şartlarda alabiliyor mu ne derece karşılanıyor. Örnek verecek olursak benim X kadar param var ve Honda markalı araç istiyorum ama X kadar paramla aracımın klimalı olmasını air bag nin olmasını ve en fazla 5 yaşında olmasını istiyorum. İşte bu istekler müşterinin kalite kriterleridir ve kurumdan veya firmadan bu şartları karşılamasını ister. X kadar para ile uçak helikopter veya honda dan daha pahalı bir araç istenmez o müşteri için kalite honda aracındaki özelliklerdir. Buda şu ifadeyi karşımıza çıkarmaktadır herkesin kalite ölçütü farklıdır ve kalite lüksü veya pahalı olanı göstermez. Bunun içindir ki firmalar şirketler veya kuruluşlar hitap ettiği müşteri kitlesini iyi seçmeli ve müşteri kitlesinin istek ve beklentilerine cevap verebilmelidir.
ISO 9001 kalite belgesi gördüğümüz zaman bu firmanın ürünleri veya hizmetleri o ürünü veya hizmeti kullananları memnun edicidir ve memnun etmek için sürekli iyileştirme yapmaktadır diyebiliriz. Peki ıso 9001 belgesi direk olarak ürünle veya hizmetle alakalı değilse nedir? ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi bir firmanın şirketin kurum veya kuruluşun sisteminin kaliteli olduğunu gösteren bir belgedir. Sistemden kasıt şirketin satın almasından tutun satış pazarlamasının insan kaynaklarının ürün hizmet planlamasının müşteri ile iletişiminin kalite kontrolünün uygunsuzluklar ve hatalar karşısızındaki davranışları müşteri şikayetlerindeki davranışları ve olayı çözümlemeleri, müşterilerinin bu gün veya gelecekteki ihtiyaçları için yaptıkları çalışmaları, kendi iç denetimleri vb bir çok aksiyonunu kaliteli (yani müşteri ihtiyaç ve beklentilerine göre) yapmaları anlamına gelir.
ISO 9001: 2000 Kalite Yönetim Sistemi belgesini (Yeni standarda göre ISO 9001 2008) almak istiyorum. O zaman şu soruyu soralım kendimize biz belge mi almak istiyoruz? sistem mi kurmak istiyoruz?
Belge almak istiyorsak yüzlerce belge satan firma bulabiliriz bastır parayı al kağıt parçasını ama amaç belge almanın yanı sıra sistem kurmak ise o zaman aşağıdaki süreci izlememiz gerekmektedir.

Başvuru Formu